موسیقی|هنرهای تجسمی

جدیدترین مطالب و مقالات موسیقی , هنرهای تجسمی و گرافیک

موسیقی و توسعه

  • موسیقی
  • 17th دسامبر 2016
  • بازدید
  • 0 دیدگاه

موسیقی و توسعه

احمدرضا هدایتی – تاریخ صدر اسلام به ‌خصوص در جریان جنگ با كفار و ظالمین آن دوران، سرشار از نمونه هایی است كه فرماندهان جنگ با استفاده از نبوغ كلامی شعرا به رجزخوانی در برابر دشمن پرداخته و یا عوامل فرهنگی لشكرها با قرائت اشعار حماسی و تهییج كننده، افراد را به مقابله با دشمن ترغیب نموده و یا مانع از فرار آن ها از جنگ می شده اند.

سرزمین ایران نیز از دیرباز مهد وجود شعرا و ادبای نامی و بزرگی بوده كه نام شان آوازه جهانی داشته و پس از گذشت سال ها از حیات پر بركتشان، اشعار متعالی، روح بخش و انسان ساز آن ها همچنان دستمایه زندگی كسانی است كه در جست‌ و جوی عرفان، اخلاق و معنویت، مسیر علم و ادب را برگزیده اند.

pem_hedayati_2_950921

بزرگانی مانند: فردوسی، سعدی، مولوی و حافظ به عنوان قدمای عرصه شعر و شاعری و كسانی مانند: استاد شهریار، قیصر امین پور، سهراب سپهری و ده ها و بلكه صدها شاعر نامی و گمنام دیگر به عنوان شعرای معاصر، از جمله مفاخری هستند، كه در مجموعه آثارشان می توان ردپای توامان علم و ادب و در عین حال، عطر ایمان و ارادت به قدرت لایزال الهی را به راحتی حس كرد و بی شك همین ویژگی است كه سبب شده تا كلام آنان پس از سال ها هم چنان بوی تازگی و قدرت اثربخشی خود را حفظ نماید؛ به عبارت دیگر، اشعار این بزرگان چنان با معنویت و الوهیت در هم آمیخته كه به یك دوره خاص تعلق نداشته و در طول تاریخ و در مسیر رشد و تعالی جامعه می تواند، همچنان چراغ راه انسان‌ ها قرار گیرد.

این مفهوم بدان معنی است كه در این رهگذر، كلامی از ماندگاری و اثربخشی بالاتری برخوردار است كه از روح معنویت تهی نبوده و انسانیت انسان را به فراموشی نسپرده باشد و قطعا چنین اشعاری مصداق ضرب المثل معروف «سخن كز دل برآید لاجرم بر دل نشیند» قرار خواهند گرفت.

همان‌ گونه كه اشاره شد، تاثیر این ‌گونه اشعار را می‌ توان در مقاطع گوناگون تاریخ و كشورهای مختلف جهان به وفور ملاحظه كرد. به عنوان مثال چه كسی می‌تواند نقش ارزشمند و اثرگذار سرودهای انقلابی در ایجاد اتحاد ملی و انسجام اسلامی برای مقابله با رژیم طاغوت در جریان مبارزات ابتدای انفلاب و یا اثر اشعار حماسی دوران دفاع مقدس را كه در قالب سرودها و نوحه‌ های معنوی و عرفانی و در عین حال برانگیزاننده، توسط شعرایی مانند مشفق كاشانی و مرحوم استاد شهریار و یا مداحان اهل بیت (ع) از جمله حاج صادق آهنگران یا مرحوم آغاسی و یا سایر خوانندگان سرودها، مورد استفاده قرار می‌گرفت، منكر شود.

بی تردید پیروزی انقلاب اسلامی ایران و مقاومت و موفقیت مردم و رزمندگان اسلام در مقابله با استكبار جهانی در جریان مبارزات انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی، تا حد زیادی مرهون قدرت تاثیرگذار آثار و اشعار معنوی، عرفانی و حماسی شعرا، ادبا، نویسندگان و نیز مدیحه سرایان و خوانندگانی بوده و هست كه خاطره آن ها هرگز از ذهن  ملت قدرشناس و رزمندگان قهرمان ایران اسلامی پاك نخواهد شد. طبیعی است كه در این عرصه، خوانندگان و موسیقی‌ دانان متعهد كشور نیز به سهم خود در ارائه هنرمندانه این آثار تلاش بسیار نموده و در دفاع از دستاوردهای انقلاب اسلامی، نقش قابل ملاحظه ای را ایفا كرده اند.

اما اینك این سوال مطرح است كه چرا برخی هنرمندان و نخبگان ادبی این سرزمین، با تمام نبوغ و قابلیت های نهفته در وجودشان، ایفای سهم خود در اعتلای علمی و فرهنگی كشور را فراموش كرده‌ اند؟ چرا در نزد برخی شعرا، اشعار عرفانی و اخلاقی كه متضمن تحكیم زیر ساخت های اخلاقی و فرهنگی جامعه بوده، جای خود را به اشعار سطحی، كم ارزش و غیر اخلاقی با مضامین عمدتا عاشقانه داده اند؟ چه شده است كه در محفل اندیشمندان ادبی ما، شان ادبی و سابقه علمی این مرز و بوم كه در طول تاریخ همواره به عنوان مهد علم و دانش مطرح بوده، رنگ باخته است؟ چرا بزرگان فرهنگی كشور در حالی كه می توانند نقشی ماندگار در رشد علمی، فرهنگی و اخلاقی جوانان این مرز و بوم داشته باشند، از این موضوع غفلت كرده و كمتر از سحر سخن، كلام و هنرشان در جهت ترغیب و تشویق جامعه برای مشاركت در سازندگی و پیشرفت همه جانبه كشور، بهره می برند؟

نهایت اینكه تقریبا هیچ كس در مورد نقش و اهمیت زن در انسجام و گرما بخشیدن به كانون خانواده تردیدی ندارد، اما مگر در جامعه ما موضوع دیگری وجود ندارد كه بیش از ۹۰ درصد سرودها (ترانه‌ها)ی سیما و به ‌خصوص صدای جمهوری اسلامی را اشعار عاشقانه در وصف زن و زندگی زناشویی به خود اختصاص داده است؟

اگرچه به رغم توجه خاص حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری به این مقوله، عدم هماهنگی و كم توجهی متولیان فرهنگی كشور نسبت به این موضوع در بروز پاره ای از كاستی ها و مشكلات كاری این عرصه بی تاثیر نبوده، اما باید به یاد داشته باشیم كه گذر از این مشكلات مستلزم آن است كه همه ما به دور از هرگونه شائبه فكری منفی، هرآنچه را كه در توان داریم، در طبق اخلاص نهاده و با یاری خدا و همكاری یكدیگر، در این وادی نیز همچون گذشته مشاركت در آبادانی و سرافرازی كشور را هدف قرار دهیم.

در پایان امیدوار است از سوی مسئولین ذی‌ ربط ترتیبی اتخاذ شود تا شرایط لازم برای استفاده بیشتر و بهتر از ظرفیت های عظیم و قدرت شگفت انگیز نهفته در این عرصه فراهم شود و موضوع ارائه اشعار حماسی، برانگیزاننده، ترغیب كننده و تشویق كننده و نیز تولید موسیقی فاخر كه بتواند همكاری عمومی جامعه را برای حضور فعال تر در عرصه های مختلف سازندگی كشور به‌ ویژه در زمینه توسعه علمی به همراه داشته باشد، بیش از گذشته مورد توجه قرار گیرد.

مطالب مشابه
ارسال دیدگاه جدید
از نوشتن دیدگاه های غیر مرتبط با پست جدا خودداری کنید.

Time limit is exhausted. Please reload CAPTCHA.

دیدگاهی ارسال نشده است!